Schedule

APRIL

TUESDAY, APRIL 25

Tokyo
Koshinmaru Saito vs. Takeshi Inoue
10 rounds – junior middleweights

Hiroto Kyoguchi (No. 10) vs. Jonathan Refugio
12 rounds – strawweights


FRIDAY, APRIL 28

Studio City, California (UniMas)
Casey Ramos vs. Miguel Beltran Jr.
10 rounds – lightweights

Arnold Barboza jr. vs. Markus Morris
8 rounds – welterweights

Daulis Prescott vs. Erick De Leon
8 rounds – junior lightweights

Sofia, Bulgaria
Kubrat Pulev (No. 3) vs. Kevin Johnson
12 rounds – heavyweights

Cape Town, South Africa
Moruti Mthalane vs. Genisis Libranzaa
12 rounds – flyweights

Sheffield, England
Sam Sheedy vs. Abolaji Rasheed
12 rounds – middleweights


SATURDAY, APRIL 29

Kanazawa, Japan
Genesis Servania vs. Ralph Jhon Lulu
12 rounds – featherweights

Osaka, Japan
Nana Yoshikawa vs. Monserrat Alarcon
10 rounds – flyweights (for Yoshikawa’s WBO title)

Nairobi, Kenya
Daniel Wanyonyi vs. Ibrahim Maokola
12 rounds – super middleweights

Cebu City, Philippines
Donnie Nietes (No. 3) vs. Komgrich Nantapech
12 rounds – flyweights (for vacant IBF title)

Pamplona, Spain
Ruben Diaz vs. Karim Achour
12 rounds – middleweights

London (Sky Box Office, HBO, Showtime) EVENT PROFILE
Anthony Joshua (No. 5) vs. Wladimir Klitschko (No. 1)
12 rounds – heavyweights (for Joshua’s IBF and vacant WBA titles)

Scott Quigg vs. Viorel Simion
12 rounds – featherweights

Luke Campbell vs. Darleys Perez
12 rounds – lightweights

Katie Taylor vs. TBA
8 rounds – lightweights

Las Vegas (Fox Sports 1)
Carlos Zambrano vs. Claudio Marrero
12 rounds – featherweights

 


MAY

TUESDAY, MAY 2

Studio City, Calif. (Fox Sports 1)
Ivan Redkach vs. Argenis Mendez
10 rounds – lightweights

Brandon Figueroa vs. Luis Fernando Saavedra
8 rounds – junior featherweights


FRIDAY, MAY 5

Las Vegas (ESPN2, ESPN Deportes)
Yuriorkis Gamboa vs. Robinson Castellanos
10 rounds – lightweights

Abraham Lopez vs. Jesus Rojas
10 rounds – featherweights

Yamaguchi Falcao vs. Morgan Fitch
10 rounds – super middleweights

Sanda, Japan
Riku Kano (No. 6) vs. Jerry Tomogdan
12 rounds – strawweights

Ekaterinburg, Russia
Evgeny Gradovich vs. Hugo Berrio
12 rounds – junior featherweights

Magomed Kurbanov vs. Virgilijus Stapulionis
10 rounds – junior middleweights

Evgeny Chuprakov vs. Eden Sonsona
10 rounds – junior lightweights

Rustam Nugaev vs. Deiner Berrio
10 rounds – lightweights

Madrid, Spain
Mariano Hilario vs. Dmitri Chudinov
12 rounds – super middleweights

Reno, Nevada (UniMas)
Jose Ramirez vs. TBA
10 rounds – junior welterweights

Oscar Vasquez vs. TBA
10 rounds – featherweights


SATURDAY, MAY 6

Turku, Finland
Eva Wahlstrom vs. Melissa St. Vil
10 rounds – junior lightweights (for Wahlstrom’s WBC title)

Edis Tatli vs. Francesco Patera
12 rounds – lightweights

France
Marvin Petit vs. Jerobe Santana
12 rounds – lightweights

Hadillah Mohoumadi vs. Sergei Demchenko
12 rounds – super middleweights

Weisswasser, Germany
Roman Golovashchenko vs. Al Sands
12 rounds – cruiserweights

Auckland, New Zealand
Joseph Parker (No. 6) vs. Hughie Fury
12 rounds – heavyweights (for Parker’s WBO title)

Anthony Taylor vs. Sam Ah See
10 rounds – welterweights

Umar Salamov vs. Emil Markic
10 rounds – light heavyweights

Las Vegas, (HBO Pay-Per-View) EVENT PROFILE
Canelo Alvarez (C middleweight, No. 8 P4P) vs. Julio Cesar Chavez Jr.
12 rounds – super middleweights (164.5-pound catchweight)

Lucas Matthysse vs. Emmanuel Taylor
10 rounds – welterweights

David Lemieux (N0. 3) vs. Marcos Reyes
10 rounds – middleweights

Joseph Diaz Jr. (No. 8) vs. Manuel Avila
10 rounds – featherweights


SUNDAY, MAY 7

Xi An, China
Can Xu vs. Jack Asis
12 rounds – junior lightweights

Angono, Philippines
Jonas Sultan vs. Sonny Boy Jaro
12 rounds – junior bantamweights


SATURDAY, MAY 13

Leeds, England
Josh Warrington vs. Kiko Martinez
12 rounds – featherweights

James Dickens vs. Thomas Patrick Ward
12 rounds – featherweights

Josh Leather vs. Philip Sutcliffe Jr.
12 rounds – junior welterweights

Nicola Adams vs. TBA
TBA

Birmingham, England (Sky)
Khalid Yafai (No. 6) vs. Suguru Muranaka
12 rounds – junior bantamweights (for Yafai’s WBA title)

Ceferino Rodriguez vs. Sam Eggington
12 rounds – welterweights

Frankie Gavin vs. Dave Ryan
10 rounds – junior welterweights

Sean Davis vs. Gamal Yafai
10 rounds – junior featherweights

Ryan Kelly vs. Adam Harper
10 rounds – junior middleweights

Mexico
Jose Argumedo (No. 4) vs. Gabriel Mendoza
12 rounds – strawweights (for Argumedo’s IBF title)

Punta del Este, Uraguay
Cesar Barrionuevo vs. Oscar Meza
12 rounds – welterweights

Ypsilanti, Michigan
James Toney vs. Mike Sheppard
12 rounds – heavyweights


SUNDAY, MAY 14

Kyoto, Japan
Su-Yun Hong vs. Tamao Ozawa
10 rounds – junior flyweights (for vacant WBO title)


THURSDAY, MAY 18

Tucson, Arizona (ESPN2, ESPN Deportes)
Diego De La Hoya (No. 7) vs. Erik Ruiz
10 rounds – junior featherweights


FRIDAY, MAY 19

Pont-Audemer, France
Thomas Masson vs. Oleksandr Hryshchuk
12 rounds – flyweights

Hamburg, Germany
Mario Daser vs. Ola Afolabi
cruiserweights

Christian Hammer vs. TBA
12 rounds – heavyweights


SATURDAY, MAY 20

New York (HBO)
EVENT PROFILE
Terence Crawford (C, No. 8 P4P) vs. Felix Diaz
12 rounds – junior welterweights (for Crawford’s RING, WBC and WBO titles)

Raymundo Beltran (No. 10) vs. Jonathan Maicelo
10 rounds – lightweights

Oxon Hill, Maryland (Showtime)
Gary Russell Jr. (No. 2) vs. Oscar Escandon
12 rounds – featherweights (for Russell’s WBC title)

Andre Dirrell (No. 5) vs. Jose Uzcategui
12 rounds – super middleweights

Tokyo
Juan Hernandez Navarrete (No. 10) vs. Daigo Higa (No. 8)
12 rounds – flyweights (for Hernandez’s WBC title)

Ganigan Lopez (No. 3) vs. Ken Shiro (No. 10)
12 rounds – junior flyweights (for Lopez’s WBC title)

Hassan N’Dam (No. 7) vs. Ryota Murata (No. 9)
12 rounds – middleweights

Nagoya, Japan
Kosei Tanaka (No. 4) vs. Angel Acosta
12 rounds – junior flyweights (for Tanaka’s WBO title)

Poznan, Poland
Noel Gevor vs. Krzysztof Wlodarczyk
12 rounds – cruiserweights

Rostov-na-Donu, Russia
Dmitry Kudryashov vs. Olanrewaju Durodola
12 rounds – cruiserweights

London (Showtime)
Gervonta Davis (No. 6) vs. Liam Walsh
12 rounds – junior lightweights (for Davis’ IBF title)

Ryan Walsh vs. Marco McCullough
12 rounds – featherweights

Chris Hobbs vs. Anthony Yarde
10 rounds – light heavyweights

Motherwell, Scotland
Gary Cornish vs. Sam Sexton
12 rounds – heavyweights


SUNDAY, MAY 21

Tokyo
Naoya Inoue (No. 1, No. 10 P4P) vs. Ricardo Rodriguez
12 rounds – junior bantamweights (for Inoue’s WBO title)

Akira Yaegashi (No. 2) vs. Milan Melindo (No. 8)
12 rounds – junior flyweights (for Yaegashi’s IBF title)

Satoshi Hosono vs. Masashi Noguchi
10 rounds – junior lightweights


FRIDAY, MAY 26

Chicago (UniMas)
Alex Saucedo vs. TBA
8 rounds – welterweights

Mike Alvarado vs. TBA
8 rounds – welterweights

Michael Conlan vs. TBA
6 rounds – junior featherweights

Cardiff, Wales
Craig Kennedy vs. Matty Askin
12 rounds – cruiserweights

Andrew Selby vs. Cristofer Rosales
12 rounds – flyweights


SATURDAY, MAY 27

Sheffield, England (Showtime, Sky Box Office)
Kell Brook (No. 2) vs. Errol Spence Jr. (No. 7)
12 rounds – welterweights (for Brook’s IBF title)

George Groves (No. 4) vs. Fedor Chudinov (No. 9)
12 rounds – super middleweights (for vacant WBA title)

David Allen vs. Lenroy Thomas
10 rounds – heavyweights

Darwin, Australia
Willie Nasio vs. Damsey McKean
10 rounds – heavyweights

Helsinki, Finland
Robert Helenius vs. Dereck Chisora
12 rounds – heavyweights

Italy
Emanuele Blandamura vs. Alessandro Goddi
12 rounds – middleweights

Bacum, Mexico (beIN Sports en Espanol)
Orlando Salido (No. 2) vs. Amphon Suriyo
10 rounds – junior lightweights

Panama City, Panama
Anselmo Moreno (No. 4 bantamweight) vs. Julio Ceja
12 rounds – junior featherweights

Singapore, Singapore
Ryan Ford vs. Robert Berridge
12 rounds – light heavyweights

Chad Bennett vs. Banlue vs. Sawangwong
12 rounds – junior welterweights

 


JUNE

FRIDAY, JUNE 2

Brentwood, England
Bradley Skeete vs. Shayne Singleton
12 rounds – welterweights

Lee Markham vs. Joe Mullender
10 rounds – middleweights

Paris
Tony Yoka (pro debut) vs. TBA
6 rounds – heavyweights


SATURDAY, JUNE 3

Montreal (Showtime)
Adonis Stevenson (No. 3) vs. Andrzej Fonfara
12 rounds – light heavyweights (for Stevenson’s WBC title)

Eleider Alvarez (No. 4) vs. Jean Pascal
12 rounds – light heavyweights

London (Sky)
Dillian Whyte (No. 8)  vs. Mariusz Wach
12 rounds – heavyweights

Frank Buglioni vs. Ricky Summers
12 rounds – light heavyweights

Thailand
Wanheng Menayothin (No. 1) vs. Omari Kimweri
12 rounds – strawweights (for Menayothin’s WBC title)

Florida
Shannon Briggs vs. Fres Oquendo
12 rounds – heavyweights


SUNDAY, JUNE 4

Roeselare, Belgium
Geoffrey Battelo vs. Yves Ngabu
12 rounds – cruiserweights


FRIDAY, JUNE 9

Verona, New York (Showtime)
Joel Diaz Jr. vs. Abel Ramos
10 rounds – junior welterweights

Bergen, Norway
Cecilia Braekhus vs. Erica Anabella Farias
10 rounds – welterweights (for Braekhus’ IBF, WBA, WBC and WBO titles)


SATURDAY, JUNE 10

New York, New York (HBO)
Felix Verdejo (No. 7) vs. TBA
12 rounds – lightweights

Kempton Park, South Africa
Simphiwe Khonco (No. 7) vs. Lito Dante
12 rounds – strawweights

Thabiso Mchunu vs. Johnny Muller
10 rounds – cruiserweights

Barcelona, Spain
Isaac Real vs. Sergio Garcia
12 rounds – junior middleweights


SATURDAY, JUNE 17

Las Vegas (HBO PPV) EVENT PROFILE
Andre Ward (No. 1, No. 1 P4P) vs. Sergey Kovalev (No. 2, No. 2 P4P)
12 rounds – middleweights (for RING, IBF, WBA and WBO titles)

Guillermo Rigondeaux (No. 1, No. 7 P4P) vs. Moises Flores
12 rounds – junior featherweights (for WBA title)

Belfast, Northern Ireland (BT Sport)
Craig Evans vs. Stephen Ormond
10 rounds – lightweights


SATURDAY, JUNE 24

Gdansk, Poland
Tomasz Adamek vs. Solomon Haumono
12 rounds – heavyweights

Mateusz Masternak vs. Ismayl Sillah
12 rounds – cruiserweights

Berne, Switzerland
Eva Voraberger vs. Aniya Seki
10 rounds – junior bantamweights


FRIDAY, JUNE 30

Toledo, Ohio
Robert Easter (No. 3) vs. Denis Shafikov (No. 4)
12 rounds – lightweights (for Easter’s IBF title)

 


JULY

SUNDAY, JULY 2

Brisbane, Australia
Manny Pacquiao (No. 4) vs. Jeff Horn
12 rounds – welterweights (for Pacquiao’s WBO title)

Get Our Newsletter.

Subscribe to our newsletter to get the latest news, events and deals in your inbox!