(Click location for full event information on BoxRec.com)
MARCH
THURSDAY, MARCH 28
Detroit (DAZN)
Juan Carrillo vs. Quinton Rankin
10 rounds – light heavyweights
Shohjahon Ergashev vs. Juan Huertas
10 rounds – junior welterweights – read more
Vladimir Shishkin (No. 7) vs. Mike Guy
10 rounds – super middleweights
FRIDAY, MARCH 29
Glendale, Arizona (ESPN/ESPN+)
Oscar Valdez (No. 7) vs. Liam Wilson
12 rounds – junior lightweights
Seniesa Estrada (C, No. 5 P4P) vs. Yokasta Valle (No. 1, No. 9 P4P)
10 rounds – strawweights (for Estrada’s Ring/WBA/WBC and Valle’s IBF/WBO titles) – read more
Raymond Muratalla (No. 7) vs. Xolisani Ndongeni
10 rounds – lightweights
Lindolfo Delgado vs. Carlos Sanchez
10 rounds – junior welterweights
Richard Torrez Jr. vs. Donald Haynesworth
8 rounds – heavyweights
Alan Garcia vs. Gonzalo Fuenzalida
8 rounds – lightweights
Atlanta, Georgia (DAZN)
Elijah Pierce (No. 9) vs. Arthur Villanueva
8 rounds – junior featherweights – read more
Haven Brady Jr. vs. Waldemar Carril Areizaga
8 rounds – junior lightweights
Oshae Jones (No. 5) vs. Sonja Dreiling
8 rounds – junior middleweights
SATURDAY, MARCH 30
Las Vegas (Amazon Prime Video PPV)
Tim Tszyu (No. 1) vs. Sebastian Fundora (No. 4)
12 rounds – junior middleweights – read more
Rolando Romero vs. Isaac Cruz (No. 4 lightweight)
12 rounds – junior welterweights
Serhii Bohachuk (No. 9) vs. Brian Mendoza (No. 2)
12 rounds – junior middleweights
Erislandy Lara (No. 3) vs. Michael Zerafa
12 rounds – middleweights (for Lara’s WBA title)
Elijah Garcia (No. 6) vs. Kyrone Davis
10 rounds – middleweights – more info
Inglewood, California (DAZN)
Arsen Goulamirian (No. 6) vs. Gilberto Ramirez (No. 10)
12 rounds – cruiserweights (for Goulamirian’s WBA title) – read more
Ricardo Sandoval (No. 8) vs. Carlos Buitrago
10 rounds – flyweights
Alexis Rocha (No. 8) vs. Fredrick Lawson
10 rounds – welterweights
Santiago Dominguez vs. Jose Luis Sanchez
10 rounds – welterweights
Kareem Hackett vs. Rowdy Legend Montgomery
10 rounds – light heavyweights
Belfast, U.K. (DAZN)
Kurt Walker vs. James Beech Jr.
10 rounds – featherweights
Sofia, Bulgaria
Mahmoud Charr vs. Kubrat Pulev
12 rounds – heavyweights
SUNDAY, MARCH 31
Nagoya, Japan (DAZN)
Yudai Shigeoka (No. 2) vs. Melvin Jerusalem (No. 6)
12 rounds – strawweights (for Shigeoka’s WBC title) – read more
Ginjiro Shigeoka (No. 3) vs. ArAr Andales
12 rounds – strawweights (for Shigeoka’s IBF title)
Tomoki Kameda vs. Kevin Villanueva
10 rounds – featherweights
Riku Kunimoto vs. Eiki Kani
10 rounds – middleweights
London (Peacock)
Fabio Wardley vs. Frazer Clarke
12 rounds – heavyweights
Florian Marku vs. Chris Kongo
10 rounds – welterweights
Viddal Riley vs. Mikael Lawal
10 rounds – cruiserweights
APRIL
WEDNESDAY, APRIL 3
Adelaide, Australia
Jamel Herring vs. Jackson Jon England
10 rounds – junior lightweights
FRIDAY, APRIL 5
Houston (DAZN)
Ernesto Mercado vs. Deiner Berrio
10 rounds – junior welterweights
Kempton Park, South Africa
Ricardo Malajika vs. Marcel Braithwaite
12 rounds – junior bantamweights
SATURDAY, APRIL 6
Las Vegas (DAZN)
Richardson Hitchins (No. 6) vs. Gustavo Lemos
12 rounds – junior welterweights – read more
Diego Pacheco (No. 9) vs. Shawn McCalman
12 rounds – light heavyweights
Uncasville, Connecticut
Richie Rivera vs. Mathew Obinna
10 rounds – junior welterweights
Rajon Chance vs. Travon Lawson
8 rounds – junior featherweights – read more
Falkensee, Germany
Jack Culcay (No. 10) vs. Bakhram Murtazaliev
12 rounds – junior middleweights (for vacant IBF title)
THURSDAY, APRIL 11
Montreal (ESPN+)
Erik Bazinyan (No. 6) vs. Shakeel Phinn
10 rounds – super middleweights – read more
FRIDAY, APRIL 12
London
Charlie Edwards vs. Georges Ory
10 rounds – bantamweights – read more
Lerrone Richards vs. Steed Woodall
10 rounds – super middleweights
SATURDAY, APRIL 13
Corpus Christi, Texas (ESPN/ESPN+)
Jared Anderson vs. Ryad Merhy
10 rounds – heavyweights
Efe Ajagba vs. Guido Vianello
10 rounds – heavyweights – read more
Henry Lebron vs. Charly Suarez
10 rounds – junior lightweights
Ruben Villa (No. 10) vs. Christian Cruz Chacon
10 rounds – featherweights
Abdullah Mason vs. Ronal Ron
8 rounds – lightweights
Abdullah Mason was featured in Part 1 of our “Under the Radar” series in the Feb. 2023 issue of The Ring. Read it here on the web version of the digital magazine. Also you can download our app for upcoming issues: Google Play and App Store.
Manchester, U.K. (DAZN)
Jordan Gill vs. Zelfa Barrett
12 rounds – junior lightweights – read more
Rhiannon Dixon (No. 4) vs. Karen Carabajal
10 rounds – lightweights (for vacant WBO title)
Berlin
Thomas Piccirillo v. Alexander Pavlov
12 rounds – middleweights
Granit Shala vs. Olesandr Zakhozhyi
12 rounds – heavyweights – read more
SATURDAY, APRIL 20
Las Vegas (DAZN)
Devin Haney (No. 1) vs. Ryan Garcia
12 rounds – junior welterweights (for Haney’s WBC title) – read more
Zagreb, Croatia
Jessica McCaskill (C) vs. Ivana Habazin (No. 5)
10 rounds – welterweights (for McCaskill’s Ring/WBA/WBC titles)
WEDNESDAY, APRIL 24
Plant City, Florida (ProBox TV)
Angelo Leo vs. Eduardo Baez
10 rounds – featherweights – read more
FRIDAY, APRIL 26
Orlando, Florida (DAZN)
Yoenis Tellez vs. Joseph Jackson
10 rounds – junior middleweights
SATURDAY, APRIL 27
Fresno, California (DAZN)
Jose Ramirez (No. 4) vs. Rances Barthelemy
12 rounds – junior welterweights – read more
Vergil Ortiz vs. Thomas Dulorme
12 rounds – welterweights
Liverpool, U.K. (DAZN)
Beatriz Ferreira vs. Yanina Del Carmen Lescano
10 rounds – lightweights (for vacant IBF title) – read more
Ja’Rico Quinn vs. Peter McGrail
10 rounds – junior featherweights
Pat McCormack vs. Williams Andres Herrera
10 rounds – welterweights
Junaid Bostan vs. Jack Martin
10 rounds – junior middleweights
MAY
SATURDAY, MAY 4
Las Vegas (Prime PPV)
Canelo Alvarez (C) vs. Jaime Munguia (No. 5)
12 rounds – super middleweights (for Alvarez’s Ring/IBF/WBA/WBC/WBO titles)
MONDAY, MAY 6
Tokyo (ESPN+)
Naoya Inoue (C) vs. Luis Nery (No. 5)
12 rounds – junior featherweights (for Inoue’s Ring/IBF/WBA/WBC/WBO titles) – more info
Takuma Inoue (No. 5) vs. Sho Ishida
12 rounds – bantamweights (for Inoue’s WBA title)
Seigo Yuri Akui (No. 4) vs. Taku Kuwahara
12 rounds – flyweights (for Akui’s WBA title)
Jason Moloney (No. 2) vs. Yoshiki Takei
12 rounds – bantamweights (for Moloney’s WBO title) – read more
SATURDAY, MAY 11
Perth, Australia (ESPN+)
Vasiliy Lomachenko (No. 1) vs. George Kambosos Jr. (No. 8)
12 rounds – lightweights (for vacant IBF title) – more info
Andrew Moloney (No. 4) vs. TBA
12 rounds – junior bantamweights
Nina Hughes (No. 2) vs. Cherneka Johnson
10 rounds – bantamweights (for Hughes’ WBA title)
Cardiff, U.K. (Peacock+, Sky)
Jessica McCaskill (C) vs. Lauren Price (No. 4)
10 rounds – welterweights (for McCaskill’s Ring/WBA titles) – read more
Aguascalientes, Mexico (DAZN)
Erica Cruz Hernandez (No. 4) vs. Nazarena Romero
10 rounds – junior featherweights (for Hernandez’s WBA title)
Eduardo Hernandez vs. Daniel Lugo
10 rounds – junior lightweights – read more
SATURDAY, MAY 18
Riyadh, Saudi Arabia (DAZN PPV)
Oleksandr Usyk (C, No. 3 P4P) vs. Tyson Fury (No. 1)
12 rounds – heavyweights (for Usyk’s Ring/IBF/WBA/WBO and Fury’s WBC titles) – more info
Jai Opetaia (C) vs. Mairis Briedis (No. 1)
12 rounds – cruiserweights (for Opetaia’s Ring/IBF titles)
Joe Cordina (No. 3) vs. Anthony Cacace
12 rounds – junior lightweights (for Cordina’s IBF title)
Sergey Kovalev vs. Robin Sirwan Safar
10 rounds – cruiserweights
San Diego (ESPN+)
Emanuel Navarrete (No. 1 jr. lightweight) vs. Denys Berinchyk (No. 10)
12 rounds – lightweights (for vacant WBO title) – read more
FRIDAY, MAY 24
Rzeszow, Poland (Sky)
Lukasz Rozanski vs. Lawrence Okolie (No. 4)
12 rounds – cruiserweights – read more
SATURDAY, MAY 25
Leeds, U.K. (DAZN)
Josh Taylor (No. 2) vs. Jack Catterall (No. 7)
10 rounds – junior welterweights – read more
Ja’Rico O’Quinn vs. Peter McGrail
10 rounds – junior featherweights
Shawinigan, Canada (ESPN+)
Christian Mbilli (No. 2) vs. Mark Heffron
10 rounds – super middleweights – read more
Arslanbek Makhmudov vs. Junior Fa
10 rounds – heavyweights
JUNE
SATURDAY, JUNE 1
Riyadh, Saudi Arabia
Artur Beterbiev (No. 1, No. 5 P4P) vs. Dmitry Bivol (No. 2, No. 6 P4P)
12 rounds – light heavyweights (for vacant Ring, Beterbiev’s IBF/WBC/WBO and Bivol’s WBA titles) – more info
Deontay Wilder (No. 9) vs. Zhilei Zhang (No. 4)
12 rounds – heavyweights – read more
Filip Hrgovic (No. 5) vs. Daniel Dubois
12 rounds – heavyweights
SATURDAY, JUNE 15
Manati, Puerto Rico (DAZN)
Subriel Matias (No. 3) vs. Liam Paro
12 rounds – junior welterweights (for Matias’ IBF title) – read more
SATURDAY, JUNE 29
Phoenix, Arizona (DAZN)
Juan Francisco Estrada (C) vs. Jesse Rodriguez (No. 1 flyweight)
12 rounds – junior bantamweights – read more
***