(Click location for full event information on BoxRec.com)
APRIL
WEDNESDAY, APRIL 24
Plant City, Florida (ProBox TV)
Angelo Leo vs. Eduardo Baez
10 rounds – featherweights – read more
FRIDAY, APRIL 26
Orlando, Florida (DAZN)
Yoenis Tellez vs. Joseph Jackson
10 rounds – junior middleweights
SATURDAY, APRIL 27
Fresno, California (DAZN)
Jose Ramirez (No. 4) vs. Rances Barthelemy
12 rounds – junior welterweights – read more
Vergil Ortiz vs. Thomas Dulorme
12 rounds – welterweights
Liverpool, U.K. (DAZN)
Beatriz Ferreira vs. Yanina Del Carmen Lescano
10 rounds – lightweights (for vacant IBF title) – read more
Ja’Rico Quinn vs. Peter McGrail
10 rounds – junior featherweights
Pat McCormack vs. Williams Andres Herrera
10 rounds – welterweights
Junaid Bostan vs. Jack Martin
10 rounds – junior middleweights
MAY
THURSDAY, MAY 2
Montreal (ESPN+)
Erik Bazinyan (No. 6) vs. Shakeel Phinn
10 rounds – super middleweights – read more
SATURDAY, MAY 4
Las Vegas (Prime PPV)
Canelo Alvarez (C) vs. Jaime Munguia (No. 5)
12 rounds – super middleweights (for Alvarez’s Ring/IBF/WBA/WBC/WBO titles)
Mario Barrios (No. 7) vs. Fabian Maidana
12 rounds – welterweights – read more
Brandon Figueroa (No. 5) vs. Jessie Magdaleno
12 rounds – featherweights
Eimantas Stanionis vs. Gabriel Maestre
12 rounds – welterweights
MONDAY, MAY 6
Tokyo (ESPN/ESPN+)
Naoya Inoue (C) vs. Luis Nery (No. 5)
12 rounds – junior featherweights (for Inoue’s Ring/IBF/WBA/WBC/WBO titles) – more info
Takuma Inoue (No. 5) vs. Sho Ishida
12 rounds – bantamweights (for Inoue’s WBA title)
Seigo Yuri Akui (No. 4) vs. Taku Kuwahara
12 rounds – flyweights (for Akui’s WBA title)
Jason Moloney (No. 2) vs. Yoshiki Takei
12 rounds – bantamweights (for Moloney’s WBO title) – read more
FRIDAY, MAY 10
Niagara Falls, New York (ESPN Knockout)
Arnold Gonzalez vs. Esneiker Correa
10 rounds – welterweights – read more
Manila, Philippines
Marlon Tapales (No. 2) vs. Nattapong Jankaew
10 rounds – junior featherweights – read more
Reymart Gaballo vs. Kenbun Torres
10 rounds – bantamweights
SATURDAY, MAY 11
Perth, Australia (ESPN+)
Vasiliy Lomachenko (No. 1) vs. George Kambosos Jr. (No. 7)
12 rounds – lightweights (for vacant IBF title) – more info
Andrew Moloney (No. 4) vs. TBA
12 rounds – junior bantamweights
Nina Hughes (No. 2) vs. Cherneka Johnson
10 rounds – bantamweights (for Hughes’ WBA title)
Cardiff, U.K. (Peacock+, Sky)
Jessica McCaskill (C) vs. Lauren Price (No. 4)
10 rounds – welterweights (for McCaskill’s Ring/WBA titles)
Read “Lauren Price: Beyond Luck” from the March 2024 issue of The Ring Magazine
Aguascalientes, Mexico (DAZN)
Erica Cruz Hernandez (No. 4) vs. Nazarena Romero
10 rounds – junior featherweights (for Hernandez’s WBA title)
Eduardo Hernandez vs. Daniel Lugo
10 rounds – junior lightweights – read more
Incheon, South Korea
Hiroto Kyoguchi vs. Vince Paras
10 rounds – junior lightweights – read more
Kazuto Takesako vs. Tej Pratap Singh
12 rounds – middleweights
Masataka Taniguchi vs. Jaysever Abcede
8 rounds – junior flyweights
SATURDAY, MAY 18
Riyadh, Saudi Arabia (DAZN PPV)
Oleksandr Usyk (C, No. 3 P4P) vs. Tyson Fury (No. 1)
12 rounds – heavyweights (for Usyk’s Ring/IBF/WBA/WBO and Fury’s WBC titles) – more info
Jai Opetaia (C) vs. Mairis Briedis (No. 1)
12 rounds – cruiserweights (for Opetaia’s Ring/IBF titles)
Joe Cordina (No. 3) vs. Anthony Cacace
12 rounds – junior lightweights (for Cordina’s IBF title)
Sergey Kovalev vs. Robin Sirwan Safar
10 rounds – cruiserweights
San Diego (ESPN+)
Emanuel Navarrete (No. 1 jr. lightweight) vs. Denys Berinchyk (No. 9)
12 rounds – lightweights (for vacant WBO title) – read more
Giovani Santillan (No. 3) vs. Brian Norman Jr.
12 rounds – welterweights – read more
Richard Torrez Jr. vs. Brandon Moore
8 rounds – heavyweights – read more
FRIDAY, MAY 24
Rzeszow, Poland (Sky)
Lukasz Rozanski vs. Lawrence Okolie (No. 4)
12 rounds – cruiserweights – read more
SATURDAY, MAY 25
Leeds, U.K. (DAZN)
Josh Taylor (No. 2) vs. Jack Catterall (No. 7)
10 rounds – junior welterweights – read more
Ja’Rico O’Quinn vs. Peter McGrail
10 rounds – junior featherweights
Shawinigan, Canada (ESPN+)
Christian Mbilli (No. 2) vs. Mark Heffron
10 rounds – super middleweights – read more
Albert Ramirez (No. 9) vs. Adam Deines
10 rounds – light heavyweights – read more
Arslanbek Makhmudov vs. Junior Fa
10 rounds – heavyweights
Copenhagen, Denmark
Dina Thorslund (C) vs. Seren Cetin (No. 4)
10 rounds – bantamweights – read more
JUNE
SATURDAY, JUNE 1
Riyadh, Saudi Arabia (DAZN, ESPN+)
Artur Beterbiev (No. 1, No. 5 P4P) vs. Dmitry Bivol (No. 2, No. 6 P4P)
12 rounds – light heavyweights (for vacant Ring, Beterbiev’s IBF/WBC/WBO and Bivol’s WBA titles) – more info
Deontay Wilder (No. 9) vs. Zhilei Zhang (No. 4)
12 rounds – heavyweights – read more
Filip Hrgovic (No. 5) vs. Daniel Dubois
12 rounds – heavyweights
Raymond Ford (No. 7) vs. Nick Ball (No. 4)
12 rounds – featherweights (for Ford’s WBA title)
Hamzah Sheeraz vs. Austin Williams
12 rounds – light heavyweights
Willy Hutchinson vs. Craig Richards
12 rounds – light heavyweights
THURSDAY, JUNE 6
Montreal, Canada
Steven Butler vs. Patrice Volny
10 rounds – middleweights – read more
FRIDAY, JUNE 7
Santa Ynez, California (UFC Fight Pass)
Callum Walsh vs. Carlos Ortiz
10 rounds – middleweights – read more
WEDNESDAY, JUNE 12
Sydney, Australia
Alex Winwood vs. Joey Canoy
12 rounds – strawweights – read more
SATURDAY, JUNE 15
Manati, Puerto Rico (DAZN)
Subriel Matias (No. 3) vs. Liam Paro
12 rounds – junior welterweights (for Matias’ IBF title) – read more
London (Peacock)
Chris Billam-Smith (No. 2) vs. Richard Riakporhe (No. 6)
12 rounds – cruiserweights (for Billam-Smith’s WBO title) – read more
SATURDAY, JUNE 29
Phoenix, Arizona (DAZN)
Juan Francisco Estrada (C) vs. Jesse Rodriguez (No. 1 flyweight)
12 rounds – junior bantamweights – read more
Sunny Edwards (No. 2) vs. Adrian Curiel (No. 3 jr. flyweight)
12 rounds – flyweights – read more
JULY
FRIDAY, JULY 12
Managua, Nicaragua (ESPN Deportes)
Roman Gonzalez vs. TBA
12 rounds – bantamweights – read more
SATURDAY, JULY 20
Arlington, Texas (Netflix)
Katie Taylor (C, No. 2 P4P) vs. Amanda Serrano (featherweight champion, No. 5 P4P)
10 rounds – junior welterweights (for Taylor’s Ring/IBF/WBA/WBC/WBO titles) – read more
Jake Paul vs. Mike Tyson
10 rounds – heavyweights
AUGUST
SATURDAY, AUG. 3
Los Angeles
Israil Madrimov (No. 3) vs. Terence Crawford (welterweight C, No. 1 P4P)
12 rounds – junior middleweights (for Madrimov’s WBA title) – read more
Isaac Cruz vs. Jose Valenzuela
12 rounds – junior welterweights (for Cruz’s WBA title) – read more
Andy Ruiz vs. Jarrell Miller
10 rounds – heavyweights
***